Site Rengi

DOLAR 8,4396
EURO 10,0747
ALTIN 492,32
BIST 1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak
İstanbul
36°C
Sıcak
Paz 35°C
Pts 36°C
Sal 38°C
Çar 37°C

Sporcuyu Sınırlayan Bakış Açısı ve Yanlış İnançlarla Mücadelede Mentorluk Yaklaşımı

Nagehan Ertörer
1969 İstanbul doğumluyum. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden İktisat bölümünden sonra Marmara Çağdaş Bilimler Vakfı (Lassalle & Main Uviversity- Pre MBA Degr.) eğitimi aldım. İş hayatıyla beraber 2016 yılından itibaren kurumsal danışmanlık alanında üretim ve hizmet sektörlerine yönelik olarak mentorluk ve eğitimler vermekteyim. 16 yıldır Sinirbilim, nörobilim ve mental gelişim üzerine araştırmalarımı sürdürüyorum. ICF (USA) ve AC (UK) Akreditasyonlu Uluslararası profesyonel koçluk ve uzmanlık eğitimlerini tamamladım ve ICF-ACC ünvanlı eğitmen, danışman ve mental koç olarak çalışmaktayım. Türkiye’de ilk defa ICF Akreditasyonuna ve Uluslararası sertifikasyona sahip “Atletik Performans koçluğu” eğitimini yazdım. Halen çeşitli branşlardan sporculara mental performans danışmanlığı yapmaktayım. Basılmış Kitaplarım; Hayatın Yol Haritası 2013 Sporcunun Mental Gelişim Yolculuğu 2020
03.05.2021
A+
A-

Hayatımız boyunca inançlarımızın bazen ne kadar sınırlayıcı ve mantıksız olduğunu fark edemeyiz. Çocukluktan itibaren bize empoze edilmiş öğretiler ile inançlarımız şekillenmektedir ve çeşitli düşünce kalıpları yaratırız.

 • Bu işi de elime yüzüme bulaştırmaktan korkuyorum.
 • Hiçbir şey istediğim gibi olmuyor zaten.
 • Yaptığım her işte çok başarılı olmalıyım, en iyisi ben olmalıyım.
 • Ancak istediğim kulübe transfer olabilirsem değerim anlaşılır.
 • Antrenörün öğrettiği şekilde yapamazsam başarılı olamam. Başka yolu yok.
 • Bunu başarmak çok zor, yapabileceğimi sanmıyorum, denemeye bile değmez.

Tüm bu ve benzeri inanç kalıpları ile sporcunun yüzleşmesi, bu inancı oluşturan bakış açısı ve öğrenilmiş çaresizlikleri aşmasında bir Mentor’un desteği hayati öneme sahiptir. Bireyin ihtiyacı olan içsel motivasyon kaynağını bulması ve bunun gelecekte ulaşılabilecek gerçekçi bir hedefin kazanımlarına dayandırılması, süreç boyunca destekleneceğini bilmesi, göstereceği her çabanın çok değerli olduğu üzerinde tam bir inanç içinde olması sağlanmalıdır.

 • Bu olmaz, mümkün görünmüyor. Neredeyse imkansız.
 • Bu maçı alacak kadar hazır mıyım bilmiyorum. Buna cesaretim yok.
 • Eğer başka bir kulüpte oynuyor olsaydım kıymetim bilinirdi.
 • Başka bir ailede doğmuş olsaydım, kim bilir neler başarırdım.
 • Bunca engel varken denemeye bile gerek yok.
 • Kendimi aptal gibi hissediyorum, herkese rezil oldum ve artık bir kez daha denemenin anlamı kalmadı.

Tüm bu olumsuz içsel konuşmalar (inner game) bireyleri atalete sürükler ve hareketsizleştirir. İnandıkları güçlü değerler yoksa veya güçlü bir vizyona sahip değillerse kolayca pes edebilirler. Özdeğer’inin farkında olmayan birey aynı zamanda özgüvensiz olacak ve cesareti kırılacaktır.

Bu noktada mentorluk hizmeti almak sporcu için önemli bir çözüm ortamı sağlayabilir. Çeşitli koçluk ve mentorluk sorularına cevap arayarak çözümcü düşünme adına bir adım atılması gerekir.

 • Herhangi bir sınırlama olmasaydı neler yapardın?
 • Eğer şartlar değişseydi başka hangi olasılıklar ortaya çıkardı?
 • Bu kesin mi…. Hep mi…… hiç mi….. Her zaman mı…..?
 • Bunun gerçekten mantıklı olduğuna inanıyor musun?
 • Bu hangi açılardan mantıklı?
 • Bu inanç ne kadar faydalı? Sana ne sağlıyor?
 • Bu düşünceni değiştirmek için ne olmalı?
 • Bu konuyu farklı bakış açılarıyla çözebilen başkaları var mı?
 • Bu düşüncen/doğruların/kararların/inancın… daima işine yarıyor mu?
 • Bu durumu değiştirmek için neye ihtiyacın var?
 • Ne olsaydı daha farklı bir yol izlerdin?

Mentor koçun bu anda farkındalığı çok kıymetlidir. Yansıtma ve netleştirme yaparak kişiyi de durup tekrar düşünmeye ve teşvik etmelidir. Her cevabın hem söyleyen hem de dinleyen için idraki sağlandıktan sonra, çözüme yönelik olasılıklar ve doğabilecek yeni fırsatlar açısından birlikte beyin fırtınası yapılmalı, gelişim ve değişim için bireyin ihtiyaçlarına cevap olacak çözümlerin ve eylem adımlarının oluşturulması sağlanmalıdır.

Bu türden olumsuz içsel konuşmaların varlığı aynı zamanda yüksek bir stres kaynağıdır. Bireyler hem bu stres ve baskıdan kaçmak hem de eylemsizliklerine mazeret olarak pek çok bahane üreteceklerdir. Başarısızlık ihtimalinin baskısı altında sorumluluk ve çabadan kaçmak için korku ve güvensizliklerini haklı sebeplere bürüme gayretine gireceklerdir.

Bireylerin gözünü korkutmadan ve gerçek bir merak duygusu ile öğrenmek amacıyla sorulan her güçlü soru her iki taraf için de önemli bir farkındalık kapısı aralayacaktır. Danışan bu duygusal ve düşünsel kısır döngülerden çıkmadan, onlara “meydan okuyucu” sorular sorulmamalıdır. Öncelikle bireylerin var olan stresini azaltmak gerekir. Bu aşamada önceliği stres yönetimine vermek ve çeşitli yöntemler hatta deneysel yaklaşımlar ile stresin azaltılması ve kontrol altına alınması sağlanmalıdır. Yetkin bir mentor koç’un stres yönetiminde uzmanlaşması farklı ekollerden yöntemler kullanabilecek seviyeye ulaşması elzemdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.