Site Rengi

DOLAR 15,5443
EURO 16,2364
ALTIN 911,76
BIST 2.390,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Açık
İstanbul
22°C
Açık
Sal 23°C
Çar 17°C
Per 18°C
Cum 19°C

Giordano Bruno(1548-1600)

Ahmet Onursal
1969 İstanbul doğumluyum. Maçka İlkokulu, Şişli Terakki Lisesi ve Marmara İİBF’yi bitirdim. Üniversite yıllarında aile işiyle başlayan iş hayatım daha sonra tekstil imalat ve ihracatı, yat turizmi ve yapışkanlı bant üretimi ile devam etmektedir. Tekstil imalatı ve ihracatı ile tüm Kuzey Avrupa ülkelerine ürün satma ve onların yaşam ve hayat tarzları hakkında çok yakın inceleme fırsatım oldu. Yat turizminde de İstanbul Boğazı’nda 18 yıl kendi teknelerimi kiralayarak hem en büyük tutkum olan denizi yaşama hem de bu işten para kazanama fırsatını elde ettim. Yapışkanlı bant imalat ve ihracatında ise çok uzun yıllardır elde ettiğimiz tecrübeler artık bizi kendi imalat makinelerimizi yapabilecek seviyeye getirmiştir. Küçük yaşlardan başlayan ve hala devam eden okumaya ve araştırmaya olan merakım ve yaşam tarzım yemek, Klasik ve Rock müzik, yelken, sanat tarihi, resim ve klasik otomobile kadar geniş bir alanda devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıyım.
10.06.2021
A+
A-

1548 yılında İtalya da doğan ve 16 yaşında Dominiken tarkatına giren Bruno zaman içinde Kopernik sistemi ile tanışmış ve onunla aynı görüşleri savunmuştur; hatta onları da aşmıştır.

16. yy daki resmi evren görüşü, en azından kilisenin görüşü, 2. yüzyılda yaşamış bir Yunanlı düşünür olan Ptolamios’ın görüşüdür. Buna göre merkezde Dünya hareketsiz durmakta; güneş, ay ve diğer gezegenler onun etrafında dönmektedir.

Kopernik dünyanın değil güneşin merkezde olduğunu, dünyanın da hem güneş hem de kendi ekseni etrafında döndüğünü öne sürerek yaratılışın ortasında insana ayrıcalıklı bir yer veren dini görüşü sarsmıştır.

Düşüncelerinden ve Sonsuz Evren görüşünden (Ortaçağ felsefesindeki gök ile yerin ayrılığını inkâr eden ve dünya ile aynı temel unsurlardan oluşan sonsuz evren teorisi idi. Güneş merkezli (helyosantrik) olan bu teoriye göre, evren sonsuz ve eş dağılımlı olup, dünyadan başka gezegenler de evrende mevcuttu ve bu gezegenlerin etrafında döndüğü güneş benzeri yıldızlar vardı. Söz konusu bu gezegenlerden bazılarında hayat olasılık dâhilindeydi.)

Gördüğü işkencelere rağmen taviz vermeyince de mahkeme tarafından ” Kanı akıtılmadan eziyetle öldürülmesine” karar verilmiştir. Bu  ‘Kilise kan dökmekten nefret eder’ diyen yasalara uyum sağlamaktaydı.

 17 Şubat 1600 yılında Roma’nın Campo de Fiori (Çiçek Meydanı)’de diri diri yakılarak infaz edildi.

“Tanrı, iradesini hâkim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır. Yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hâkim kılmak için Tanrı’yı kullanırlar”

Yukarıdaki satırlar günümüzde de  ne kadar geçerli değil mi ? İşte bazı insanların değeri asırlar geçse bile eskimiyor ve hatta daha çok parlıyor.

Bruno nun İki Şey  teorisinden alıntı yapalım:

1- İki şey, kalitesiz insan olmanın özelliğidir; Dedikodu ve yakınmak

2- İki şey, çözümsüz gibi görünen sorunları çözer; Bakış açısını değiştirmek ve empati yani karşısındakinin yerine kendini koyabilmek.

3- İki şey yanlış yapmayı engeller; Şahıs ve olayları kalp süzgecinden geçirmek ve hak yememek.

4- İki şey kişiyi gözden düşürür; Laf kalabalığı (demagoji) ve kendini ağıra satmak (övünmek, vazgeçilmezlik taslamak)

5- İki şey insanı nitelikli insan yapar; İradeli olmak ve uyumlu olmak.

6- İki şey insana fazladan değer katar; Başarılı hitabet/güzel diksiyon ve anlayarak hızlı okumak

7- İki şey geri bırakır; Kararsızlık ve cesaretsizlik

8- İki şey insanın başarısında etkili olur; Çevrede nitelikli insan varlığı ve biraz delilik.

9- İki şey yaşamın boşa geçmemesini sağlar; Sevilen işi yapmak ve ani çıkışlar yapabilmek.

10- İki şey başarının sırrıdır; Ustalardan eğitim almak ve kendini güncellemek.

11- İki şey başarı ve mutluluğun birlikteliğini sağlar; İyi niyetli olmak ve ruhsal farkındalığa sahip olmak.

12- İki şey insanı başkalarından ayırır; Sorunun değil çözümün bir parçası olmak ve her şeye farklı bakış açısıyla yaklaşabilmek.

13- İki şey gelişmeyi engeller; Aşırılık ve felaket abartısı içinde bulunmak.

GÜLÜMSEME VE SUSKUNLUK

14- İki şey çözüm getirir; Gülümseme ve suskunluk

15- İki şeyin değeri yitirilince anlaşılır; Anne ve baba

16- İki şey geri alınmaz; Geçen zaman ve söylenen söz

17- İki şey yaşam için en önemlidir; Soluk alabilmek ve soluk verebilmek

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.