Site Rengi

DOLAR 9,2729
EURO 10,8155
ALTIN 531,32
BIST 1.433
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Az Bulutlu
İstanbul
18°C
Az Bulutlu
Cum 19°C
Cts 19°C
Paz 18°C
Pts 14°C

Doğa Tohumculuk

İşte Analiz Programı olarak Doğa Tohumculuğa konuk olduk, karşımızda Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Karahan var. Doğa Tohumculuk olarak bizlere firmasının kuruluşunu yetiştirilen ürünleri ve bu süreçleri anlattı

Yakup Bey sizleri tanıyabilir miyiz?

 1986 yılında Çukurova ziraat fakültesinden mezun olduktan sonra kendi mesleğimle ilgili iş bulamadım o gün ki koşullar da ya devlette çalışacaktınız ya da özel sektörde iş bulmak çok zordu. Bir tıbbi ilaç firmasında çalışmak üzere Nevşehir’e gittim. Nevşehir de o sektör de bir yıl çalıştıktan sonra daha sonra kendi alanımla ziraat ile ilgili bir iş bulup patates sektörüne başladım.

Firmanızın kuruluş aşamasından bahseder misiniz?

 Şirketimi 1995 yılında kurdum. Şirketimin kuruluş amacı patates sanayisine kaliteli tohum ve ham madde üretmekti. Tabi ki kurduktan sonra bu işin çok kolay olmadığını anladım. O gün ki Türkiye’de ki üretim koşulları,  depolama koşulları,  en önemlisi tohum olayı çok zordu.  Türkiye de tohum üretilemiyordu, yurt dışından gelen ithal tohumlarda son derece pahalı ve hastalık yükü çok fazlaydı.  Bu nedenle de bu problemleri çözmeden kaliteli tohum ve ham madde üretemeyeceğimi anladım. Buna göre bir planlama yapıp öncelikle tarlada üretimi düzeltmeye çalıştım, depolama koşullarını düzeltmeye çalıştım dünyanın en büyük depolarını yaptık daha sonra tohum üretmeye başladık bunun la da bitmeyeceğini anladık bundan sonra da çeşit geliştirmeye başladık asıl kuruluş amacımız bu bunları yapmak üzere planlama yapıp şirketimizi kurduk.

Kurulduğunuz günden bu güne kat etmiş olduğunuz yoldan bahseder misiniz?

Şirketi ilk kurduğum da çok düşük alanlarda 100 dekar gibi bir alanda üretime başladık daha sonra 10-15 yıl içerisinde devasa boyutlara ulaştık. 37 bin dekar alanda 140 bin ton patates üretmeye başladık, bu çok büyük bir rakamdı bunu da fiilen kiraladığımız arazilerde şirket olarak biz yapıyorduk. Bu nedenle ürettiğimiz miktar patates,  miktarı çok fazla artınca dedik ki bunu daha katma değeri yüksek donuk ürüne çevirmek üzere 2011 yılında da bu fabrikayı kurduk. Burada 45 bin tona yakın donuk üretiyoruz bunun %18 ini yani yıllara göre değişmek üzere 5 bin ton ile 8 bin tonunu direk ihracata veriyoruz,  %100 milli ve yerliyiz ve net ihracatçı konumundayız. Türkiye’ye de bu şekilde bir katkımız oluyor.

Üretiminiz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

İşletme müdürü Ömer Yoldaş; Üretim zamanımız tarladan hasat zamanında, tarlamızdan uygun şartlarda üretimi yapılan doğal koşullarda artı tarımsal bütün özelliklere sahip üretim aşamalarında yüksek katı maddeye şekil ve renge sahip bütün patatesler fabrikamıza gelmeden önce depomuza gelir. Depomuzdan kontrolleri yapıldıktan sonra fabrikamızda ön depolama koşullarında depomuza gelen patatesler üretim aşamasına girmeden önce kalite kontrol laboratuvarımız da ham madde laborantımız da kontroller yapılır bu kontroller sonucunda gelen patatesler üretim aşamasına alınır. Üretim aşamamız ilk başta patatesin yıkanması ile başlar yıkanır belli bir buhar basıncında ve sürede kabukları uzaklaştırılır. Kabukları uzaklaştırılan patatesler kesim ünitesine gelir ve hangi ebatta kesim yapılacaksa kesimden geçen patateslerimiz boyutlama işlemine gelir boyutlanır optik çürük ayıklama sisteminden geçerek patates te çürük olmayacak şekilde haşlama ünitesine gelir. Haşlama iki aşamada yapılıyor birinci ve ikinci haşlama. Birinci haşlama yüksek sıcaklıkta enzimleri gidermek ve mikro biyel aktiviteyi durdurmak üzere yapılan bir haşlamadır. İkinci haşlamada ise daha düzenli bir renk oluşumu ve tek stor yapıyı sağlamak için yaptığımız ve şekerin uzaklaştırılması ve tek stor yapıyı dengelemek için yapılan bir haşlama ünitesidir, burada haşlanan patatesler daha sonra daldırma sisteminden kurutma aşamasına gelip patateste ki su bünyeden uzaklaştırılarak bir ön kızartma işlemine tabi tutuluyor. Ön kızartmadan geçen patatesler yüksek sıcaklıklara ulaştıkları için aşağı yukarı 175 derece bir sıcaklıkta kızartma işlemi yapılmakta ön soğutma işleminde patatesin sıcaklığı düşülerek şoklama ünitesinde -35 -40 arasında çıkartılarak paketleme ünitesine gelir ve uygun şekilde uygun hangi ürün yapılacaksa kalitesi kalite güvencesi tarafından belirlenir.

Yapılan kalite testleri ve analizleri hakkında bilgi verir misiniz?

Kalite Güvence Müdürü Selviya Bektaş; Tabi ki öncelikle bahsetmek istediğim arkadaşlarımız saat başı fiziksel duysal ve mikrobiyolojik olarak analizler yapmaktadırlar. Müşterilerimize ve firmalarımıza en iyi ürünü sunabilmek adına her daim kendileri sizlere sunmadan önce duysal olarak tat koku testlerini yaptıktan sonra yine prosesimiz de olan PH Prix gibi belli başlı parametreli incelemektedirler onun haricinde sizlerden gelecek olan herhangi bir geri dönüşe ait şahit numunelerimiz iki yıl raf ömrü boyunca saklanmaktadır. Mor patatese değinecek olursak evet daha önce bir denemesi gerçekleşmedi yapılan araştırmalar bizlerin araştırmış oldukları verilere göre daha çok kanserle mücadeleye fayda sağladığı ispatlanmıştır.

Yakup Bey tohumda dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Tohumda çeşitli hastalıklar vardır bakteri, manteri hastalıklar ve en önemlisi de virüs hastalıkları, bu virüs hastalıkları patates tohumunda çok yüksek derecede verim kayıplarına sebep oluyor. %80-90 a yakın verim kayıplarına sebep oluyor özellikle bir kaç virüsü enfekte olması durumunda bu neredeyse %90 ı buluyor o nedenle de biz bu laboratuvarlarda öncelikle patates tohumunda eliza testi ile analiz yapıyoruz virüs var mı yok mu onu test ediyoruz eğer tohumlarda virüs varsa onu tohum vasfından çıkarıp yemeklik olarak insan sağlığına hiç bir zararı yok bunların yemeklik olarak piyasaya veriyoruz bunun dışında burada biz çeşit geliştiriyoruz çeşitleri geliştirirken çok yüksek miktarda çeşit adayı ile çalışıyoruz her yıl başlangıçta 100 bin çeşit adayı ile çalışıyorduk şimdi biz bunu 20-25 bin adede düşürdük, çünkü 100 bin çeşit ile çalışmak hem çok zor hem çok zahmetli idi şuan da 20-25 bin adet ile çalışıp burada teknolojinin nimetlerinden faydalanarak mark yöntemi dediğimiz bir yöntemle DNA analizi ve RNA analizi yaparak istediğimiz özellikte çeşit geliştirirken mesela kuraklığa dayanıklı çeşit veya verimi çok yüksek çeşit veya depoya dayanıklı çeşit bu tip çeşitler geliştirirken bu özelliklere ilgili genleri tespit ediyoruz ve genlerin var olduğu çeşit adayları ile devam ediyor diğerlerini eliyoruz. Burada ki asıl amacımız budur burada bu analizlerin nasıl yapıldığını buranın müdürü seçil hanım aktaracak.

İşletmenin ARGE Merkezi Müdürü Seçil Yücel; yürütmekte olduğu projeler hakkında bilgi veriyor

Biz burada DNA analizleri ile TÜBİTAK projeleri yürütüyoruz. Dayanıklılık çalışmalarına bakıyoruz. nematod, siil, pvi, pvx gibi hastalıklar ve virüsler var patateste bunlara dayanıklı mı değil mi diye burada maliküler marka dediğimiz yöntemler kullanıyoruz. Maliküler marka çalışmaları ile bakıyoruz aynı zaman da tarla analizleri ile bunlar karşılaştırılıyor,  bu şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz eğer eliza testinde saptayamadığımız virüsler olursa özellikle pvy dediğimiz virüsü RNA analizi dediğimiz yöntem ile kesinleştiriyoruz.

Genel Müdür Yardımcısı Benan Özdil şirketin yerleşimi hakkında bilgiler veriyor

Şirketin genel müdür yardımcılığı görevin de bulunuyorum. Şirketimiz hakkında kısa bir bilgi vereyim. Şirketimiz 3 ana bölümden oluşuyor. ARGE kısmı, ham madde üretim kısmı tarlada üretmiş olduğumuz üçüncüsü de fabrika kısmı ben daha çok fabrikada bulunuyorum ve burada ürettiğimiz tohumluk patatesler zamanı gelince tarlaya ham madde olarak ekiliyor daha sonra da fabrikamıza geliyor fabrikamızda da hijyenik bir şekilde üretimini yapıyoruz ve son kullanıcımıza teslim ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.