Site Rengi

DOLAR 13,4793
EURO 15,2537
ALTIN 800,89
BIST 1.945,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Çok Bulutlu
İstanbul
3°C
Çok Bulutlu
Çar 5°C
Per 7°C
Cum 5°C
Cts 6°C

DERVİŞ İLİM HİZMET DERNEĞİ

10.11.2021
A+
A-

İşte analiz programı olarak İstanbul’da Derviş İlim Hizmet ve Yardımlaşma Derneğine konuk olduk ve yanımızda Mehmet Bey var. Mehmet Bey sizleri tanıyabilir miyiz?

Teşekkür ederim ismim Mehmet Akdemir. Kahramanmaraşlıyım 1981 doğumlu ilkokul 5 i bitirdikten sonra 1993’te medreseye geldim İstanbul fatih çarşambaya Fatih medreselerine. Burada 3 yıl gibi bir zaman da hafızlığımı bitirdim ve sağlamlaştırdıktan sonra Arapçaya geçtik. Arapça dan da 4 yıl gibi bir zaman da İslami ilimleri tamamladıktan sonra elhamdülillah hocalık Hicaz eti aldım. 2000 senesinden 2001 senesinde 1 yıl bir gibi bir zaman da hafızlık hocalığı yaptıktan sonra o zamanda da bir hafız yetiştirmeyi Allah nasip etti oradan askerliğe gittik. Askerliği Van’da yaptım. Özalp’te. Daha sonra döndüğümüzde 2003’te aşağı yukarı 2009 senesine kadar hafızlık hocalığı yaptım. Bu arada 30-40 civarında hafız yetiştirmeyi Allah bizlere ikram eyledi ihsan eyledi. 2004’te de evlendik Allah şuan elhamdülillah 3 tane evlat verdi onlar da şuan hafız olma yolundalar çocuklarımın 1 tanesi hafız şükürler olsun diğeri de inşallah kadir gecesinde hafız olacak diğeri de inşallah yakında başlayacak. 2009 yılında Ankara’ya gittim Ankara da medrese faaliyetleri yaptık orada da yüzlerce insanın kuranı kerimle tanışmasına vesile olduk elhamdülillah daha sonra 2014’te tekrar İstanbul’a döndüm Ankara’ya gittiğim zaman orada derneği açtık işte 2011 de derneği açtık bu zamana kadar da elhamdülillah hizmetlerimiz devam ediyor. Şuan ki yerimizde İstanbul fatih Çarşamba da bölgemizde 200 civarı talebemiz var ben özellikle 50 talebemizin olduğu erkek medresesini takip ediyorum ve aş evini takip ediyoruz.

Derneğiniz bünyesinde vermiş olduğunuz hizmetler nelerdir?

Dernek olarak özellikle Türkiye de eğitim üzerine hafızlık üzerine çalışma yapıyoruz, zaman zaman da fakir ailelere yardımlarda bulunuyoruz. Eğitim konularında bölgemizde 200 civarında talebemiz var yakinen takip ettiğimiz. Ben 50 tanesinin özellikle 50 talebenin olmuş olduğu medreseyi takip ediyorum ve medresemizin girişinde bulunan aşevinin günlük 200 kişilik oradan yemek pişiyor buradan 3-4 tane medreseye yemek ve civarda ki fakirler almak isteyen bu yemekten alabiliyorlar haftada 5 gün itibari ile. Hafızlık yapan talebelerimiz var, talebelerimiz 50 civarında bunun 30 tanesi Anadolu’dan ve Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan gibi uzak ülkelerden gelip anne babası olmayan devamı burada kalan yavrularımız. Talebelerimizin 20 tanesi hafta sonlarında İstanbul’un farklı bölgelerine evlerine gidiyorlar geliyorlar, şuan medresemiz de 6 tane hafızımız var Allah nasip ederse eylül ayında da yeni bir Arapça kulübü açmayı da hedefliyoruz. Umre hizmetlerimiz var Efendimiz s.a.v imkânı olan insanların çokça kez hac ve umre yapmalarını tavsiye etmişlerdir. Umre vazifesi mukaddes bir vazifedir önemli bir vazifedir Mekke’de züyufu rahman Allah’ın misafiri Medine de Rasulullahın misafiri oluyoruz.  Burada daha çok biz hizmet olarak halkımıza oranın maneviyatı ile alakalı çalışma yapıyoruz kendimiz işte yılda 1 defa çünkü çevremizden talepler oluyor insanlar oraya gidiyor dinlediğimiz zaman insan üzülüyor nice insanlar var ömründe 1 defa gidiyor birçokları belki gidemiyor bile. Bizde giden kardeşlerimize oranın maddesi ile alakalı demiyorum manevi olarak dopdolu tüm zerrelerinde hissedecek şekilde onlara güzel bir hac ve umre hizmeti veriyoruz devamlı onlarla beraber olup atmış oldukları her adımda orada yaşananları onlara hissettirerek bu şekilde elhamdülillah umre programları oluyor.

Eğitim metodunuz nedir?

Eğitimde bir talebenin hafızlık yapması için öncelikle kuranı kerimle alakalı olan bağının kuvvetlenmesi gerekiyor. Medresemiz giren bir yavrumuz aşağı yukarı 3-a ay gibi bir zaman da elif ba yı öğrenir elif ba yı öğrendikten sonra kuranı kerime geçer. Kuranı kerimde evvela kısa surelerden başlarız kuranı kerimin en arka surelerinden nas suresinden okuduktan sonra çocuk hatime başlamış olur. Bu şekilde hatime başlayan çocuk günlük 1 sayfa 3 sayfa 5 sayfa böyle her gün ilerletmeye başlar çalışmamış olduğu bir sayfayı ortalama 1,5 dakikaya kadar düşüren yavrumuzu bir hafızlığa başlatıyoruz kuranı kerimi artık ezberlemeyle alakalı bu yavrumuz kuranı kerimi ezberlemeye başlıyor aşağı yukarı 2,5 3 yıl gibi bir zaman zarfında da kuranı kerimi baştan sona ezberlemiş oluyor.

Bir öğrenci ne kadar zamanda hafız olabilir?

Bu çocuğun tamamen genel anlamda kabiliyeti ile alakalıdır. Bunu 2 yılda da yapanlar vardır 2,5 yıl, 3 yıl özellikle bu cumartesi pazar tatili pandemiden dolayı ortaya çıkması ve bununla beraber teknolojinin getirmiş olduğu şeylerle beraber bu zaman da biraz uzadı. Bizim zamanımızda 1 yılda hafızlar çıkabiliyordu ortalama bu en fazla 1,5 yıl olarak ifade edilirdi hafızlığa başladığı andan itibaren ama şuan genel anlamda 2 2,5, 3 yıla doğru devam ediyor ama yine bu çocuğun kendi kabiliyeti ile alakalı.

Dernek olarak yurt dışında yürütmüş olduğunuz çalışmalardan bahseder misiniz?

Yurt dışında özellikle Afrika ülkelerinde ve Asya da arakanda yapmış olduğumuz hizmetler var Afrika ülkelerinden başta sudan olmak üzere çat, Moritanya, Kamerun, buralarda insani yardım çalışmaları yapıyoruz. Buralarda yemekler veriyoruz, kurbanlar kesiyoruz orada Ki insanlar tüm zor şartlara rağmen dinlerini koruyorlar muhafaza ediyorlar yaşıyorlar. Tahta parçalarından Allah’ın kelamını okuyorlar biz orada ki yavrulara ilk kuranı kerimlerini hediye ediyoruz. Bununla beraber su kuyuları açıyoruz, yetimleri giydiriyoruz orada ki o kıyafetleri gerçekten ben görülmesini isterim hatta kısa bir zaman önce gittiğim bir medresede 3-4 tane çocuk böyle içimi parçaladı şuan size söylerken de aklıma geldi. Kıyafetleri yırtık hiç yıkanmamış belli ki ya o yavrunun ne annesi var ne babası var kendi evladım olarak böyle baktım insan gerçekten zorlanıyor orada. İşte orada o insanlara yetim giydirme, elbise giydirme çalışmaları yaptık bu şekilde elhamdülillah hizmetler vermeye devam ediyoruz. Afrika’nın tüm ülkelerinde bu çalışmalar yapılıyor. Ve ayrıca çalışmalarımızdan bir tanesi benimde bir hafızım olsun çalışmasıdır. Nedir bu biraz önce de ifade ettiğimiz gibi hafızlarımız gerek Anadolu’dan gerekse farklı Türk Cumhuriyetlerinden gelip bizlere misafir olarak okuyan yavrularımızdır. Bu kardeşlerimiz maddi imkânları olmayan yavrularımızdır biz bunların eğitimlerinin masraflarını üstlenecek hayırsever ağabeylerimize ablalarımıza inşallah buradan sizin vesileniz ile çağrıda bulunmak istiyoruz. Bir başka projemizde yine Afrika sudan ülkesinde hem mescit inşaatımız var aynı zamanda da yetimhane projemiz var. Yetimhanemizde şuan 50 tane civarında yetim kardeşlerimiz var bu kardeşlerimizin maddi manevi ihtiyaçlarını bizler karşılıyoruz. Hem eğitimlerini hem de barınmalarını sağlıyoruz. Bununla beraber de yetimhanemizin bitişiğinde de bir mescidimiz var orada ki insanların beş vakit namaz kılmaları için şuanda da mescit inşaatımız devam ediyor. Bu hayır kervanına katılmak isteyen hayırseverlerimiz de bilmiş olsunlar inşallah.

Sizin aracılığınız ile su kuyusu açtırmak isteyenler nasıl bir yol izleyebilir?

Derneğimizin resmi web sitesi var dervisder. org.tr adresinden veyahut ta derviş ilim hizmet ve yardımlaşma derneği dedikleri zaman web sitemiz üzerinden yapabilirler derneğimizin resmi hesap numaraları var oradan da yapabilirler. Kuyularımız şu şekilde açılıyor; Afrika da ki fiyatla Asya’da ki fiyatlar farklı farklı Asya’da kiler bugün ki fiyat itibari ile 15.000 ₺ her insanın gücü imkânı olmadığı için biz 150 ₺ den bir hisse grubu açıyoruz oraya bu bağışı yapmak isteyen 100 tane hayırsever kardeşimizi bir araya geldiği zaman orada derneğimizin belirlemiş olduğu su kuyusunu orada açıyoruz. Mesela şuan üzerinde çalışmış olduğumuz su kuyusunun adı Er Rahman su kuyusu Esma-ül Hüsna’ya bir giriş yapalım dedik Rabbimizin tüm isimlerine bu şekilde inşallah su kuyusu açma çalışması ile alakalı bir çalışmaya başladık. Bundan önce Peygamberimiz s.a.v. defalarca kez açtık Hz. Hatice validemize, Fatma validemize, Ayşe validemize, dört halifeye ve isimlere de yapıyoruz. Mesela hayırseverimiz diyor ki benim imkânım var ben çok sevdiğim anne babamın adına ailemin adına kendi ailemiz adına açtırmak istiyorum diyen kişilerde oluyor bu şekilde gerek Afrika’da gerek Asya’da su kuyusu açtırmak isteyen kardeşlerimize yardımcı oluyoruz.

Şuan devam eden projeleriniz nelerdir?

Afrika’da genel anlamda bütün projeleri devir daim usulü hepsini genel anlamda yapıyoruz. Eğer özel gün ve geceler var ise bu gün ve geceler de iftar yemekleri veriyoruz yemekler veriyoruz. Eğer özel gün ve geceler yoksa bir zaman su kuyusu üzerinden yürüyoruz bir bölgeye giriyoruz oranın su kuyusu ihtiyacını gideriyoruz orada o su kuyusu ihtiyacı giderildikten sonra Afrika’da başka bir bölgeye gidiyoruz diyoruz ki burada da bir yetimhaneye oranın kıyafetini götürüyoruz yetimleri tamamen bir giydiriyoruz. Başka bir bölgeye gidiyoruz burada bir erzak dağıtalım diyoruz. Dolasıyla bütün projelerimizi genel anlamda hepsini yapıp bu şekilde takip ediyoruz. Bununla beraber ramazan ayında da inşallah her güne bir kuyu projemiz var bunu da inşallah bu ramazan da hayata geçirmek istiyoruz. Özellikle her güne niçin yani bir kuyu çünkü bir köyde ortalama 1000-1500 kişinin yaşadığını düşünüyoruz insan olarak diğer canlılar ile beraber 5000 eder. Günlük o su kuyusundan 5000 canlı istifade edecek biz bunu 30 köye yaydığımız zaman aşağı yukarı en az 30.000-50.000 Müslüman rahat bir şekilde ramazanını geçirmiş olacak. Bu hayra vesile olmak isteyen hayırseverlerimiz derneğimizin web sitesi üzerinden veya web sitemizde bulunan hesap numaralarımızdan veyahut derneğimizin iletişim numaralarından bizlere ulaşarak kendi adlarına olur sevdikleri adlarına olur tam bir su kuyusu açtırabilirler veyahut imkânları yoksa hisseli su kuyularına girerek bu şekilde onlarda bu hayır kervanına katılabilirler.

Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.