Site Rengi

DOLAR 13,4726
EURO 15,2894
ALTIN 793,64
BIST 2.011,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Karla Karışık Yağmurlu
İstanbul
2°C
Karla Karışık Yağmurlu
Paz 2°C
Pts 2°C
Sal 3°C
Çar 3°C

Casim Yılmaz Hukuk Bürosu

İşte Analiz haber ekibi olarak Casim Yılmaz Hukuk Bürosu; Avukat Casim Yılmaz ile yapılan röportajımızda, hukuk hakkında bilgiler edindik

Av. Casim Yılmaz’ın her türlü hukuki olayda kolayca çözümleyici olanaklar sunarak olayın aydınlığa kavuşması için elinden gelenin en iyisini yapacağından emin olabilirsiniz.

Casim Bey sizleri tanıyabilir miyiz?

1948 Ardahan doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. 1974 yılında mezun oldum. Halen serbest avukatlık yapıyorum.

Bizlere hukuk kavramını açıklar mısınız?

Hukuk esasen bir hak arama, korkusuz hakkına kavuşma kavramıdır. İnsanların günümüzde hatta canlı ve cansızlarında kendi haklarına kavuşmaları için ve haklarına kavuşmak için olan korkularını bertaraf etmeleri için bulunan bir düzendir. Hukukun savunmasız olmayacağı da günümüz literatüründe kabul edilmiştir. Benim bir tabirim var savunma hakkı kutsaldır, bir gün mutlaka herkese lazım olur günümüzde görüyoruz gerek ulusal gerekse uluslararası alanda bir savunma hakkı zorunluluğu duyuyoruz bağımsız mahkemeler aracılığı ile yerine getirilirken mutlaka hukukun üstünlüğü baz alınmalı. Hukuk devleti var kanun devleti var çok farklı. Kanun devletinden çok hukuk devleti günümüzde önemseniyor. Dolayısıyla hukuk herkes için vardır herkes için olmalıdır.

Avukatlar hangi kriterlere göre değerlendiriliyor?

Sen onun avukatı mısın? kavramını inceleyecek olursak bu hak avukatlığın kanunundan geliyor. Avukatsanız konuşacaksınız. Bu savunma hakkının kutsallığından geliyor. Modern ülkelerde ve bizim ülkemizde dahil birisinin ifadesi alındığı zaman, savunması alındığı zaman mutlaka avukat ister misin diye sorarlar, bazı suçlarda avukat bulundurma zorunluluğu var. Anlattığım savunma hakkı kutsaldır bir gün mutlaka herkese lazım olur, bu kuraldan hareket etmek suretiyle avukatlık mesleğinin önemi çıkıyor herkes hukuk alanında kendisini ifade etmemiş olabilir dolayısıyla kendisini ifade edebilmek için bir avukata ihtiyacı vardır. Avukatlık mesleği zorunluluk haline gelmiştir gerek ülkede gerek demokrasi ile idare edilen bizim dışımızdaki ülkelerde dolayısıyla insanlar hastalandıklarında nasıl bir doktora başvurma mecburiyetini duyuyorlar dolayısıyla bir hukuki anlaşmazlıklar olduğu zaman veya haklarına korkusuzca kavuşabilmeleri için avukatlara başvuruyorlar. Avukatlık mesleği yargılamada 3 unsurdan birisidir. İddia mahkemeleri ve savcılık sizi sorgular, avukat sizi savunur ve haklarınızın yerine getirilmesini ister mahkemede ona göre bir karar verir.

Adaletin ileri bir düzeye gelmesi için nasıl bir çalışma yapılmalı bu konuda ara-buluculuk müessesine düşen pay nedir?

Hukukun tecellisi için adaletli davranmak lazım. Güçlünün haklılığı değil, hukukun haklılığı prensip olarak alınmalıdır. Adaletin sağlanması için özellikle bağımsız yargı tarafından uygulama yapılmalıdır mahkemelerde bağımsız yargının hukukun üstünlüğüne göre karar vermesi lazım ve bunların en başında hâkimin tarafsız olması lazım. Tabi bulunduğu ülkenin yasa ve anayasalarına bağlılığı aranır ama bunlar yeterli değildir. Eğer bir konuda insan haklarına aykırı, adalete aykırı bir kanun uygulaması varsa, hâkimin buna da karşı çıkması lazım ki günümüzde üst kurumlar var. Mesela anayasa mahkemesine bu kanun anayasaya aykırıdır diyerek gidilir o da yetmezse Avrupa insan hakları mahkemesine gidilebiliyor. Başta o ülkenin yasalarına artı anayasalarına ve insan hakkı sözleşmesine, insan hakları mahkeme kararlılığına insan hakkı mahkemesinde yer alan beyannamelere, prensiplere kurallara uygun olması gerekir. Buradan hareketle arabuluculuk sistemi getiriliyor dolayısıyla kısa zamanda bu davaları sonuçlandıramıyorlar, vatandaşın makul sürede hakkına ulaşması zaman alıyor. Bu nedenle arabuluculuk sistemi getirilmiştir. Arabuluculukta avukatlar devrede bulunur vatandaşın belli anlaşmazlıklarda avukat vasıtası ile anlaşmaları mümkün olabiliyor. Anlaşamadıkları takdirde tekrar mahkemelere gidiliyor dolayısıyla yine hukuk bilincinde olan bir kurum haline getirilmiştir. Ve bazı anlaşmazlıkların mahkeme dışında arabuluculuk sistemi ile halledilmesi de mümkündür. Tüm medeni ülkelerde de vardır.

Toplumdaki suç oranını arttıran etkenler nelerdir?

Suçun önlenebilmesi için toplumlarda eğitimin olması gerekir. Eğer bir kimse suç işliyor veya başkasının hakkına tecavüz ediyorsa orda bir eğitim noksanlıkları vardır. Dediğim şu kısasların muhakeme edecek kültürü yok bilinci yok. İşte bu bilinç verilirse herkes suç işlemekten cayar.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Korkusuz yaşama hakkıdır adalet, korkusuz yaşama hakkına kavuşabilmeniz için ve zihninizdeki korkuları gidermeniz için gerçekten bir avukata danışmanız gerekir. Ücret ödemeden her konuyu; bir anlaşmazlık, uyuşmazlık bir hukuki mesele varsa  onun avukatlara danışılması lazım. Buna göre hareket edilirse kayıpları ve mağduriyetleri önler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.