Site Rengi

DOLAR 16,6693
EURO 17,5847
ALTIN 977,03
BIST 2.528,05
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Açık
İstanbul
25°C
Açık
Çar 27°C
Per 27°C
Cum 26°C
Cts 26°C

Avukat Deniz Rüzgar Erdoğan

 İşte analiz programı olarak Avukat Deniz Rüzgar Erdoğan ile birlikteyiz.

Deniz hanım sizleri tanıyabilir miyiz?
Ben Deniz Rüzgâr Erdoğan 1986 tarihinde Kayseri’de doğdum. İlk orta ve lise öğretimimi Kayseri’de tamamladım. Üniversite öğretimimi Ankara’da bitirdim. 2012 yılından itibaren Kayseri barosuna kayıtlı olarak avukatlık yapmaktayım. İki yıldır da uzman arabulucu olarak iş hukuku ve ticaret hukuku alanlarında uyuşmazlıkları çözmek üzere görevimi icra etmekteyim.

Bizlere hukuk kavramını açıklar mısınız?
Hukuk kavramı aslında hak kavramının çoğul bir ifadesidir. Hukuk kuralları toplum hayatını düzenleyen ve bunu devlet gücü yaptırımı ile düzenleyen bir takım kuralları içerir. Hukuk’un temel amacı toplumda yaşayan bireylerin arasında çıkan uyuşmazlıkları çözüme kavuşturmak için ön görülen kurallardır.

 Avukatlar hangi kriterlere göre değerlendiriliyor?
Öncelikle vekâlet ilişkisi tamamen güven esasına dayanan bir ilişkidir. Kişiler avukatı seçerken ve kendilerine avukatı vekil tayin ederken, kendilerini temsil ettirirken avukata güvenmeleri en önemli kriterlerden biridir. Burada vekâlet sözleşmesinde avukata birçok yetki tanınmaktadır bu yetkilerde kişi için tabi ki müvekkiller için önemlidir. Türkiye şartlarında davalar uzun sürmektedir belki iki yıl üç yıl süren davalar var bu sebeple müvekkillerle olan ilişkilerimiz üç yıl boyunca aynı konu ile ilgili bir müvekkille sürekli iletişim halindeyiz. Bu sebeple müvekkille avukat arasında dostça ve güven ilişkisi içerisinde bir ilişki devam etmektedir. Burada referanslardan yardım alarak avukatlarını tercih etmede yardımcı olabilir.

 Bizlere ara buluculuk kavramını açıklar mısınız?
Arabuluculuk aralarında davaya konu olan uyuşmazlık ya da olacak olan uyuşmazlıklar ile tarafları bir araya getirerek müzakereler sonucu tarafların bir çözüme kavuşturulabilme sürecidir. Burada arabulucu tarafsız ve bağımsızdır. Yani arabuluculukta çözüm uyuşmazlığı çözüme kavuşturulabilmek için arabulucu burada bir karar altına almaz. Tarafların iletişimi iletişim kanallarını açarak tarafların iletişim halinde olmasını sağlar, tarafları düşündürterek kendilerine uygun en iyi menfaatlerine en uygun olan çözümü bulmalarında yardımcı olur. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren iş hukuku anlaşmazlıklarında arabuluculuk dava şartı olarak belirlenmiştir. Dava şartı olarak demekten kasıt zorunlu arabuluculuktur, yani işçi ve işveren ilk etapta gidip dava açmak yerine önce arabulucuya başvuru yapacaklar arabulucuya başvuru yapıldıktan sonra dava açma imkânları doğacak. Tabi ki arabuluculukta anlaşmama olduğu durumlarda. Arabuluculuk ta anlaşma gerçekleştiğinde, anlaşma tutanağı gerçekleştiğinde tekrardan taraflar anlaştıkları hususlarla ilgili yargı yoluna tekrardan başvuramayacaklar, bu da demek oluyor ki yargı yükü bir nebze olsun hafifleyecek. İş hukuku anlaşmazlıklarında ki arabuluculuk çok etkili bir şekilde devam etmekte ve gayet güzel sonuçlar almaktayız oranları da yüksek olarak anlaşma gerçekleşmektedir ve arabuluculuk anlaşma tutanakları mahkeme hükmü niteliğindedir. Yani tarafları oldukça koruyucu bir etkiye sahiptir. Taraflardan anlaşmaya uymayan bir taraf diğer tarafı icra edilebilirlik şartı alarak icra takibi direk olarak başlatıp sonuca ulaşabilir.

 Toplumda ki suç oranını artıran unsurlar nelerdir?
Toplumda şuan için günümüzde tehdit şiddet suçlarına yönelik suç oranların arttığı çok dikkat çekicidir ve yine mala karşı işlenen suçlarda suç olayları artmaktadır. Hırsızlık, gasp, kapkaç gibi suçlar oldukça arttığı dikkat çekici bir durumdadır dikkat çekici bir şekilde artmıştır. Bunların tabi ki birçok etken sayabiliriz. İşsizlik ekonomik nedenler, eğitimde ki eksiklikler tv programında ki şiddet sahneleri ve insanların bundan etkilenmeleri gibi ya da cezai yaptırımların caydırıcı olmayışı gibi etkenleri sayabiliriz.

 Deniz Hanım edinilmiş mallara katılma rejimi nedir?
Edinilmiş mallara katılma rejimi 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren, tarihinden sonra evlenen çiftlerde uygulanan yasal bir mal rejimidir. Öncesinde mal ayrılığı rejimi kanun koyucu belirlemiş idi. Mal ayrılığı ise evliliğin bitmesi anında eşler arasında büyük haksızlıklara neden olmaktaydı. Örnek verecek olursak iki çiftten koca çalışıyor. Çalışması karşılığında ev satın alıyor ve diğer eş ev hanımı olduğu için ev işleri ve çocuk bakımını üstlendiğinden dolayı eve maddi anlamda bir katkısı olmadığı düşünülmekteydi bunula birlikte evlilik birliği sona erdiğinde kadın kocasından evlilik birliği içerisinde alınan ev hakkında alacak talep hakkı doğmamaktaydı. Bu durum kamuoyunda ve meslek gruplarında eleştiriler almıştı, bu sebeple kanun koyucu 1 Ocak 2002 tarihinden sonra ki evliliklerde yasal mal rejimi olarak edinilmiş mallara katılma rejimini benimsemiştir. Tabi ki taraflar eşler dilerlerse evlilik öncesi evlilik esnası ya da evlilikten sonra, edinilmiş mal rejimi sözleşmesi yerine kanunda seçimlilik olan mal rejimlerinden birini seçebilirler ve bu şekilde devam edebilirler. Bu sözleşme halk arasında evlilik sözleşmesi adı olan mal rejimi sözleşmesidir bunu noter de onaylama ya da düzenleme şeklinde yapılması gerekmektedir. Naçizane tavsiyem izleyicilerimize hukuki işlemlerine başlamadan önce bir hukuksal yardım almaları yönündedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.